Sebepéče

Co můžu udělat pro sebe

Stres a psychohygiena

Odškrtávám si dva řádky z to do listu a připisuju 14 nových, během toho mi stihnou zavolat 2 klienti a učitelka ze školky. Potřebovala bych oddych. Dneska půjdu dřív spát. Vlastně ne, to stihám až zítra. Možná.“

Co je stres? Kde se bere, jak se projevuje v našem těle, chování a jednání? Jak já sám/sama individuálně prožívám stres a kdy se do něj dostávám? A jak nám vlastně ve skutečnosti (ne)pomáhá často citovaný multitasking a prokrastinace? Zaměříme se na to, jak sám sobě „ubrat“ a nenosit si zátěž z práce domů. Najdete inspiraci k tomu, jak si můžete pomoci ve stresu akutně v danou chvíli, i jak o sebe můžete pečovat z dlouhodobého hlediska, preventivně.

Emoce

„Někdy bych nejradši všechny ty pocity nějak vypnula, nesnáším, když se před ostatními rozpláču. Samotné mi bývá hrozně trapně, když vidím někoho brečet nebo se vztekat…A vůbec, emoce do práce nepatří.“

Proč je důležité věnovat emocím pozornost? Jaké místo mají v našem životě a jak souvisí s psychickým zdravím? Zaměříme se na to, jak si poradit s vlastními náročnými emocemi, zároveň přineseme praktické tipy, jak reagovat na emoce ostatních, které nás ovlivňují. Protože emoce mají kromě psychické složky i tu fyzickou, dozvíte se, jak nám může být užitečné věnovat pozornost vlastnímu tělu a odnesete si nápady na konkrétní techniky.

Úzkost

„Cítím, jak se mi zrychluje tep a začínají se mi potit ruce…Co když se teď v tom projektu špatně rozhodnu, co když udělám nějakou chybu a už to nebudu moct vzít zpátky. Co když….“

Úzkost – obavy, které nás vyčerpávají, přitom nemají úplně jasnou příčinu. Jako bychom neustále nesli na zádech třicetikilový batoh, který nám nedovolí skutečně si odpočinout. Aniž bychom měli ponětí, co že to v něm vlastně neseme. Zaměříme se na to, k čemu nám úzkosti (ne)slouží, co se v nás během ní odehrává, a jak poznáme, že už na ni sami nestačíme a pomohlo by obrátit se na odborníka. Zároveň nabídneme praktické tipy, co pro sebe můžete udělat vy sami, když vám úzkost přepadne.

Relaxační techniky

„Já bych si někdy tak moc chtěl vzít od všeho toho koloběhu myšlenek prázdniny, aspoň na 10 minut…“

Rádi byste do svého denního rytmu zařadili relaxaci, která vám pomůže účinně dobít baterky, ale nedaří se to nebo nevíte, jak na to? Dozvíte se, jak pro sebe najít způsob, který vám bude nejlépe sedět. Abychom vám nabídli opravdu pestrý repertoár k inspiraci, budete mít možnost vyzkoušet si techniky vycházející z různých výzkumem ověřených psychologických i psychoterapeutických směrů, od mindfulness přes autogenní trénink po mnohé další.

Vyhoření

„Už nemůžu. Každý den se musím dlouho přemáhat, abych vůbec vstal z postele. Už mě ani nebaví chodit s kámošema na volejbal. Nejraději bych jen seděl na gauči a ať mi dají všichni pokoj. Nemám energii vůbec na nic. A vlastně mi je to všechno celkem jedno.”

K vyhoření nedojde ze dne na den, ale je to postupný, někdy i celkem nenápadný proces. Pokud se naučíme rozpoznávat varovné příznaky, můžeme včas zabránit nejhoršímu. Nejlepší je samozřejmě prevence. Jak fungovat v prostředí, které od nás neustále požaduje výkon? Jak účinně regenerovat? Jaké všechny složky našeho života potřebujeme sytit, abychom prospívali a veškerý tlak ustáli?

Další nabízená témata

  • Jak se lépe soustředit
  • Sebekoučování a osobní vize
  • Závislosti